Alkol – Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor

Alkol – Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor ?

Alkol nedir?

Alkol genellikle bira, şarap ya da etil alkol (etanol) içeren alkollü içecekleri ifade eder. “Depresanlar” olarak bilinen uyuşturucu sınıfına ait ruh halini değiştiren yasal bir ilaçtır.

Bu, alkolün sizi depresyondan geçirdiği anlamına gelmez (buna rağmen bu etki olabilir). Bu, alkolün merkezi sinir sistemini yavaşlattığı ve beynin işlevlerinin çoğunu engellediği anlamına gelir. Aynı zamanda vücudun tüm hücrelerini ve sistemlerini de etkiler.

Bir kişi alkol içtiğinde, mide ve ince bağırsağın duvarları yoluyla kan dolaşımına emilir ve ardından beyin dahil olmak üzere vücudun her yerine hızla dağıtılır.

Emilim oranı cinsiyet, vücut boyutu ve bileşimi, yaşı, içki kullanma deneyimi, genetik, beslenme ve bireysel metabolizma gibi bir dizi faktöre bağlı olarak farklı olmasına rağmen, alkolün beyne ulaşması yalnızca birkaç dakika alır.

Karaciğer, kan dolaşımından alkolün alınmasından sorumlu ana vücut organıdır.

Sabit bir oranda işlenir ve bir standart içeceğin alkol içeriğini parçalamak genelde yaklaşık bir saat sürer. Kustuğunuzda , soğuk bir duş almanız ya da kahve veya diğer kafeinli içecekler içerseniz kandaki alkolü giderebilirsiniz .

Bir alışkanlık ne zaman sorun haline geliyor?

Çoğu insan sorun çıkarmadan nadiren bir içkinin tadını çıkarabilir. Ne yazık ki Avustralya’da aşırı içki sık görülen bir sorundur çünkü risk alma davranışına, kazalara ve şiddete götürür.

Standart bir içecek nedir?

Standart bir içeceğin tam olarak ne olduğunu öğrenmek zor olabilir. Özetle, bir standart içki cam boyutuna veya alkol türüne (bira, şarap veya alkollü içecekler) bakılmaksızın 10 gr saf alkol (12.5 ml saf alkole eşdeğerdir) içerir.

Örneğin, 285 ml’lik bir bardak tam kuvvette bira (% 4.8 al vol.), 1.1 standart içeceklere eşitken, 250 ml’lik yüksek mukavemetli ön karışımlı alkollü içkiler (% 7-10 al vol.), 1.4-1.9 standart içeceğe eşittir. Bu nedenle, bu iki içecek, alkol içeriğine göre neredeyse üç standart içki önlemini temsil etmektedir. Bu nedenle standart içecekleri içerdikleri alkol miktarına göre ölçmeniz gerekir; tüketdiğiniz bardak sayısına değil.

Avustralya’da, alkollü içecekleri içeren tüm şişeler, kutular ve kutular, içerdikleri standart içkilerin yaklaşık sayısını etik olarak belirtmekle yükümlüdür.

Farklı insanlar ne kadar alkol içebilir?

İnsanları farklı şekillerde etkilediğinden, herkes için güvenli olduğu söylenen alkol miktarı yoktur. Cinsiyet, yaş, zihinsel sağlık, uyuşturucu kullanımı ve mevcut tıbbi koşullar gibi faktörler, alkolün farklı insanları nasıl etkilediğini değiştirebilir.

Sağlıklı erkekler ve kadınlar için herhangi bir günde en fazla iki standart içki içmek, bir ömür boyu alkol bağlantılı hastalık veya yaralanma riskine maruz kalma riskini azaltır. Herhangi bir alkol tüketimi ile kanser riski artar ve öneri tamamen içmeyi önler. Alkole bağlı yaralanma riskini ortadan kaldırmak için aynı anda dörtten fazla standart içki içmeyin.

Hamile kadınlar, bebeğe zarar verme riskini arttırdığı için alkol almamalıdır. Bunun nedeni, alkolün plasental bariyeri geçebilmesi ve fetüs kanı içine girmesini sağlamaktır.

Emziren kadınlar da anne sütüne girebildikleri için alkolden kaçınmalıdırlar.

Alkol ve çocuklar

18 yaşın altındaysa herkes alkol içmek yasadışıdır. Beynimiz, kalbiniz ve karaciğeriniz onu işleyecek kadar gelişmiş olmadığından, vücut da alkolle baş etmeyebilir. Bu, sağlıklarına ciddi şekilde zarar verebileceği anlamına gelir.

Alkol, Avustralya’da her hafta 14-17 yaş arasındaki gençlerin sayısız hastaneye yatması ve ölümünden sorumludur.

Gençlerle uğraşmak ve içmek için bazı yararlı ipuçları:

 • Kendi alkol tüketiminizde iyi bir örnek oluşturmanız.
 • Gençlerinizle alkol kanunları ve bunları kırma olası sonuçları hakkında konuşma.
 • Alkol konusunda sorumlu bir tutum sergilerseler, iyi davranışları ödüllendirirler.
 • Gençlerinizle alkol veya aşırı içki ile ilgili akran baskısı ile nasıl başa çıkılacağı konusunda konuşun.

Şiddetle içmek nedir?

Hafifçe içmek, tek bir seferde içki içmek veya birkaç gün veya haftada sürekli içmek anlamına gelir. Bunu yapmak için akran baskısı altında oldukları veya bir partide garip veya rahatsız hissedildikleri bir kişinin bu davranışa girme olasılığı daha yüksek olabilir.

Hafifçe içmek, aynı zamanda içim içen mide bulantısı ve potansiyel yaralanma ve çevrelerindeki diğer insanlara yönelik olumsuz kısa süreli etkilere sahiptir. Aynı zamanda sağlık ve zindelikleri üzerinde uzun vadeli etkilere neden olabilir. Bu etkiler, beyinde ve karaciğerde önemli hasar, alkol üzerine fiziksel ve psikolojik bağımlılık ve depresyon ve kaygı gibi duygusal ve zihinsel sağlık sorunları geliştirme riski içerir.

İçme ve kullanma

Sürüş karmaşık bir iştir ve içki içen ve sürüş yapanlar, hareketli ışıkları görme veya onları bulma, mesafeleri yargılama veya çeşitli uyaranlara tepki verme gibi faktörlerden ötürü trafik kazasına yakalanma şansına sahiptir. Aslında, alkol, Avustralya’daki diğer tek etkenlerden daha fazla yol çökmesine neden olur.

Avustralya yasaları, tam lisanslı araç sürücülerinin, sürüş sırasında 0.05 veya daha düşük bir kan alkol konsantrasyonuna (BAC) sahip olması gerekliliğidir. Avustralya polisi, BAC’lerinin sürücüsünü nefes testi yapmak için herhangi bir zamanda herhangi bir aracı durdurabilir.

BAC, vücudunuzdaki 100 ml kan başına alkol gramı olarak ifade edilen alkol miktarının bir ölçümüdür. Bu, 0,05 BAC’nin, 100 ml kan başına 0,05 g alkolden eşdeğer olduğu anlamına gelir.

BAC ile ilgili yasalar, öğrenci ve deneme sürücüsü, taksi, otobüs, tren ve ağır kamyon sürücüleri gibi özel lisans kategorileri için de farklıdır. Bu kanunlar Devletinizin veya Bölge’nin polis web sitesinde bulunabilir.

Sorumlu şekilde içilmesine ilişkin ipuçları

 • İçerken ne durduğunuza dikkat edin, kendiniz için sınırlar koyun ve sadık kalın.
 • Standart bir içeceğin ne olduğunu öğrenin ve içeceğinizi takip etmenin bir yolunu bulun.
 • Alkolsüz içeceklerden başlayın ve alkollü içecekler ile başlayın veya daha düşük bir alkol içeriğine sahip içecekler deneyin.
 • Önce yemek yediğinizde veya içerken.
 • İçmeyin ve sürmeyin.
 • Bir grupta dışarı çıkacaksanız, kimin evini kimin götüreceğini öğrenin. Kimse aday sürücü olmak istemiyorsa, taksi için yeterli para getirin.
 • Alkol ve diğer ilaçları / ilaçları karıştırmaktan kaçının.
 • Son alkolünüzü tükettikten sonra kan alkolünüzün artmaya devam edeceğini anlayın. Genellikle, maksimum BAC’inizi tükettikten sonra 45-90 dakikaya kadar ulaşmazsınız.

Nefis Lezzetli Yemek Tarifleri

Nefislezzetliyemektarifleri.Com olarak yemek tariflerimizi paylaşıyoruz. Yöresel yemeklerden tatlılara, mezelerden turşulara, hamur harcı işlerinden et yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazede, her damak keyfina uygun bulunabilecek lezzetlerle, sizlere hizmet veriyoruz. Her bir tarifi önce mutfağımızda yapıyor daha sonrasında tadarak ekliyoruz. Icra ettiğimız yemekleri tatmadan önce fotoğraflarını çekiyor, hatta bazı yemeklerin yapılışlarını da fotoğraflıyoruz. Böylece yapacağınız yemeğin iyi mi olacağını görür ve içiniz rahat olur. Yapılışının fotoğrafları bulunan tarifler hazırlarken sizlere büyük kolaylık sağlar. Tarifleri yazarken elimizden geldiğince açık ve anlaşılır yazmaya gayret ediyoruz. Buna karşın anlaşılmayan yerleri her bir tarifin sonucunda yer edinen “Yorum” kısmınde bizimle paylaşabilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Yorum kısmınde tarifleri geliştirecek önerilerde bulunabilir, farklı fikirler ile tatlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Sitenin kullanımını da oldukca kolay ve anlaşılabilir yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nefislezzetliyemektarifleri.Com‘un 3. Seneninı doldurmaya yaklaşırken, yeni yüzümüz ve yeni çizgimizle sizlerle birlikteyiz. Bu yeni dönemde sizleri de aramızda görmekten onur duyuyoruz. Nefis leziz yemek tariflerii artık hepimizin. Bu yeni dönemde Nefis lezzetli yemek tarifleri’ne siz de üye olabilir, tariflerinizi ve mutfak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: