Patatesin faydalarına İnanamayacaksınız!

Patatesin faydaları

Patates potasyum zenginidir. İnsan vücudunda potasyum, hipertansiyonu önlemede birebirdir. Sodyum ile potasyum dengeli olarak işlevini gören potasyum, kas dokusunun düzenli bir şekilde çalışmasında etkilidir. Potasyum eksikliğinde kasılmalar ve kramplarla sık karşılaşılmaktadır. Patates, potasyumun yanında fosfor, selenyum, folik asit ve lif açısından da zengin bir sebzedir. Tüm bu minerallere ek olarak yüksek miktarda B ve C vitamini içeren patates, her yaşta kişinin menülerinde yer vermesi gereken bir besindir.

Patatesin sağlık açısından birçok faydası var. Lifli yapısı bağırsak problemlerinde oldukça etkilidir. Kolon kanserine karşı koruyucu, kabızlıkta etkilidir ve şişkinlik sorununu giderir. Patates bu özelliğiyle diyet listelerinde kendine sıkça yer bulabilmektedir. Ayrıca;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • C vitamini zenginliği nedeniyle enerji verir.
  • Kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır.
  • Tok tutucu özelliği kilo vermede yardımcıdır.

Patatesin cilt ve saç sağlığında da önemli faydaları bulunmaktadır:

  • Patatesin kabukları kaynatılarak elde edilen patates suyu ile saç dökülmesini engelleyici bir tonik elde edilebilir.
  • Patates suyu, saç rengini birkaç ton koyultmak için uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir.
  • Ciltteki siyah leke ve kırışıklıkları giderir. Çöpe atmadan önce patates kabukları ile yüzünüzü ve ellerinizi ovalayabilirsiniz.
  • Göz altındaki morluklar dilim patates ile yok olabilir.
  • Kuru ciltleri nemlendirir.
  • Cildi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırır.

Uyarı: Patates kan şekeri seviyesini yükseltebileceği için diyabet hastalarının bu sebzeyi dikkatli tüketmesi gerekir.

Her gün market reyonlarında sık sık karşınıza çıkan patatesin tüm bu faydalarını öğrendikten sonra yemek hazırlıklarınızda patatese de yer vermeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı ve farklı nefis yemek tarifleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Nefis Lezzetli Yemek Tarifleri

Nefislezzetliyemektarifleri.Com olarak yemek tariflerimizi paylaşıyoruz. Yöresel yemeklerden tatlılara, mezelerden turşulara, hamur harcı işlerinden et yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazede, her damak keyfina uygun bulunabilecek lezzetlerle, sizlere hizmet veriyoruz. Her bir tarifi önce mutfağımızda yapıyor daha sonrasında tadarak ekliyoruz. Icra ettiğimız yemekleri tatmadan önce fotoğraflarını çekiyor, hatta bazı yemeklerin yapılışlarını da fotoğraflıyoruz. Böylece yapacağınız yemeğin iyi mi olacağını görür ve içiniz rahat olur. Yapılışının fotoğrafları bulunan tarifler hazırlarken sizlere büyük kolaylık sağlar. Tarifleri yazarken elimizden geldiğince açık ve anlaşılır yazmaya gayret ediyoruz. Buna karşın anlaşılmayan yerleri her bir tarifin sonucunda yer edinen “Yorum” kısmınde bizimle paylaşabilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Yorum kısmınde tarifleri geliştirecek önerilerde bulunabilir, farklı fikirler ile tatlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Sitenin kullanımını da oldukca kolay ve anlaşılabilir yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nefislezzetliyemektarifleri.Com‘un 3. Seneninı doldurmaya yaklaşırken, yeni yüzümüz ve yeni çizgimizle sizlerle birlikteyiz. Bu yeni dönemde sizleri de aramızda görmekten onur duyuyoruz. Nefis leziz yemek tariflerii artık hepimizin. Bu yeni dönemde Nefis lezzetli yemek tarifleri’ne siz de üye olabilir, tariflerinizi ve mutfak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: