Sağlıklı Beslenme Bilgileri

Sağlıklı Bir Diyetle Plan Yapmak, Keyif Almak ve Stick Yapmak İçin Basit Yollar

Sağlıklı Beslenme Bilgileri
Sağlıklı Beslenme Bilgileri

Sağlıklı beslenme sıkı diyet kısıtlamaları, gerçekçi olmayan ince kalma veya kendinizi sevdiğiniz gıdalardan mahrum etme ile ilgili değildir. Daha çok, kendinizi iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı geliştirmek ve ruh halinizi dengelemekle ilgilidir. Orada çakışan beslenme ve diyet tavsiyeleri yüzünden bunalmış hissedersen, yalnız değilsin. Belli bir gıdayı size söyleyen her uzman için, bunun tam tersini söyleyen başka bir başka bulacaksınız. Ancak bu basit ipuçlarını kullanarak, karışıklıkları giderebilir ve vücudunuz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olan lezzetli, çeşitli ve besleyici bir diyet oluşturmayı öğrenebilirsiniz.


Sağlıklı beslenme ruh halinizi nasıl geliştirebilir?

Doğru yeme’nin sağlıklı bir kilo vermenize ve belirli sağlık problemlerinden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak diyetiniz ruh halinde ve refah hissinizde de derin bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, işlenmiş etler, paketlenmiş yemekler, paketlenmiş yiyecekler ve şekerli atıştırmalıklar ile doldurulmuş tipik bir Batı diyetini, yüksek depresyon, stres, bipolar bozukluk ve anksiyete oranlarıyla yiyerek ilişkilendiriyor. Sağlıksız bir diyet yemek, DEHB, Alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi zihinsel sağlık bozukluklarının gelişiminde veya gençlerde artan intihar riskinde rol oynayabilir.

Öte yandan, daha taze meyve ve sebzeler yemek, evde yemek pişirme ve şeker ve rafine karbonhidrat alımını azaltmak, ruhsal durumunuzu iyileştirmenize ve zihinsel sağlık sorunlarınız riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Halihazırda zihinsel sağlık sorunu tanısı aldıysanız, iyi yemek yiyeniz semptomlarınızı yönetmeye ve hayatınızın kontrolü ele geçirmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet nasıl oluşur?

Sağlıklı bir diyet yemek çok karmaşık olmak zorunda değildir. Bazı özel gıdalar veya besinler ruh hali üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu gösterilse de, bu sizin için önemli olan genel diyet modelinizdir. Sağlıklı bir diyet modelinin temel taşı, işlenmiş yiyeceklerin gerçek yiyeceklerle değiştirilmesi olmalıdır. Mümkün olduğunca doğa yapımı yiyecekleri yemeniz, düşünme, bakma ve hissetme biçiminize büyük bir fark yaratabilir.

 

 

 

Sağlıklı Diyet
Sağlıklı Diyet Harvard Sağlıklı Beslenme Piramidi, en son beslenme bilimini temsil eder. Alttaki en geniş bölüm, en önemli şeyleri içindir. En dardaki gıdalar, idiyse bile, az yorulması gereken yiyeceklerdir. Bu Sağlıklı Beslenme Piramidi en geniş, en önemli kategoride günlük egzersiz ve kilo kontrolü gösterir. Bitkiler gibi sağlıklı kaynaklardan alınan yağlar, piramidin geniş kesimindedir. Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine karbonhidratlar dar tepede. Balık, kümes hayvanları ve yumurtalar daha sağlıklı seçeneklerken, kırmızı et de az miktarda yenmelidir..Sağlıklı diyetinizi oluşturun

Aşırı diyetlerden bazıları aksini gösterse de, sağlıklı bir vücudu sürdürmek için hepimizin protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız vardır. Diyetinizden belli yiyecek kategorilerini ortadan kaldırmanız gerekmez; daha ziyade her kategoriden en sağlıklı seçenekler arasından seçim yapın.

Protein

protein
protein

Protein, bize ruh hali ve bilişsel işlevleri desteklerken kalkmak ve gitmek, devam etmek için enerji verir. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir, ancak son araştırmalarımız, çoğumuzda, özellikle yaşlandıkça, daha yüksek kalitede proteine ​​ihtiyaç duyulduğunu ileri sürmektedir. Bu, daha fazla hayvansal ürünler yemeniz gerektiği anlamına gelmez; her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini almasını sağlayacak çeşitli bitki kaynaklı protein kaynakları.

Yağ

yağ
yağ

Tüm yağlar aynı değildir. Kötü yağlar diyetinizi mahvedebilir ve bazı hastalık riskinizi artırabilir, ancak iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korur. Aslında sağlıklı yağlar -örneğin omega-3s-fiziksel ve duygusal sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Diyetinize daha sağlıklı yağların nasıl ekleneceğini anlamak, ruh halinizi iyileştirmenize, refahınızı artırmanıza ve hatta belinizi düzeltmenize yardımcı olabilir.Karbonhidratlar

karbonhidrat
karbonhidrat

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Fakat çoğu, tüm kepek, lif ve besin maddelerinden arındırılmış şekerlerden ve rafine karbonhidratlardan ziyade, karmaşık, rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, tam tahıllar, meyve) oluşmalıdır. Beyaz ekmek, hamur işleri, nişasta ve şekerin geri bırakılması, kan şekerindeki hızlı artışları, ruh ve enerjide dalgalanmaları ve özellikle bel çevresindeki yağ birikmesini önleyebilir.

Lif

Lifli Yiyecekler
Lifli Yiyecekler

Diyet lifinin (tahıllar, meyveler, sebzeler, fıstıklar ve fasulye) yüksek gıdaları yiyerek düzenli kalmanıza ve kalp hastalığı, inme ve diyabet riskini düşürmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildinizi geliştirebilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak, beslenme uzmanları, en iyi sağlık için her gün en az 21 ila 38 gram lif yemenizi önerir. Ne yazık ki, çoğumuz bu miktarı yarı yarıya bile yemiyoruz.

Kalsiyum

kalsiyum
kalsiyum

Vücudunuz sağlıklı kemikler ve dişler oluşturmak için kalsiyum kullanır, yaşlandıkça onları kuvvetlendirir, sinir sistemi yoluyla mesajlar gönderir ve kalp ritmini düzenler. Osteoporoza yol açmanın yanı sıra diyetinizde yeterli kalsiyum almamak da kaygı, depresyon ve uyku güçlüğüne katkıda bulunur. Yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun, diyetinize kalsiyum bakımından zengin gıdalar eklemek, kalsiyumu tüketenleri sınırlamak ve kalsiyuma yardımcı olmak için D ve K vitaminleri ve magnezyum almak çok önemlidir.

 

 

Nefis Lezzetli Yemek Tarifleri

Nefislezzetliyemektarifleri.Com olarak yemek tariflerimizi paylaşıyoruz. Yöresel yemeklerden tatlılara, mezelerden turşulara, hamur harcı işlerinden et yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazede, her damak keyfina uygun bulunabilecek lezzetlerle, sizlere hizmet veriyoruz. Her bir tarifi önce mutfağımızda yapıyor daha sonrasında tadarak ekliyoruz. Icra ettiğimız yemekleri tatmadan önce fotoğraflarını çekiyor, hatta bazı yemeklerin yapılışlarını da fotoğraflıyoruz. Böylece yapacağınız yemeğin iyi mi olacağını görür ve içiniz rahat olur. Yapılışının fotoğrafları bulunan tarifler hazırlarken sizlere büyük kolaylık sağlar. Tarifleri yazarken elimizden geldiğince açık ve anlaşılır yazmaya gayret ediyoruz. Buna karşın anlaşılmayan yerleri her bir tarifin sonucunda yer edinen “Yorum” kısmınde bizimle paylaşabilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Yorum kısmınde tarifleri geliştirecek önerilerde bulunabilir, farklı fikirler ile tatlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Sitenin kullanımını da oldukca kolay ve anlaşılabilir yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nefislezzetliyemektarifleri.Com‘un 3. Seneninı doldurmaya yaklaşırken, yeni yüzümüz ve yeni çizgimizle sizlerle birlikteyiz. Bu yeni dönemde sizleri de aramızda görmekten onur duyuyoruz. Nefis leziz yemek tariflerii artık hepimizin. Bu yeni dönemde Nefis lezzetli yemek tarifleri’ne siz de üye olabilir, tariflerinizi ve mutfak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: