Sağlıklı Yaşam – Bugün Alınacak 8 Adım

Sağlıklı yaşam şu anda başlıyor. Uzmanlar nasıl yapılacağını anlatıyor.

Bugün başlayarak, sağlıklı yaşamınıza ulaşacaksınız. Elbette, sağlıklı yaşamak, uzun vadeli bir taahhüttür, tazeleyen bir fad değildir. Ancak şu an dününden daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve sağlıklı bir yaşam için yol gösterecek adımlar var.

İşte hazır olan pratik sağlıklı yaşama ipuçları kontrol listeniz. Başlayalım.

Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım 3
Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım

Sağlıklı Yaşam Adım 1: Stok alın.

Sağlıklı yaşama doğru ilk adım, şu an sağlık durumunuza bir göz atmaktır.Yapılacaklar listesi:

 • Doktorunuzla ve diş hekiminizle randevu alın. Rutin tarama ve yetiştirin immunizations ve fırsatı doktorunuzu sormak aklınıza gelebilecek tüm soruları.
 • Ağzınızı ölçün. Için boy ve kilo ölçümü BMI kontrol ve bel çevresi ölçümü olmadığını anlamak için kilolu ve bel risk sağlık koyarak ise.
 • Faaliyetinizi değerlendirin. Tipik bir haftada kaç fiziksel aktivite alıyorsunuz? Bu etkinlik ne kadar yoğun? Faaliyetlerinizde ne kadar çeşit alıyorsunuz ve tadilatınızdan ne kadar hoşlanıyorsunuz? CDC, yetişkinlerin haftada en az iki buçuk saat, orta yoğunluklu aerobik aktivite veya haftada en az iki gün, kuvvetli yoğunluklu aerobik aktivite ve haftada bir saat 15 dakika aerobik aktivite ve kas güçlendirme aktiviteleri önerir.
 • Bir gıda günlüğü tutun. Bir gün boyunca yediğiniz her şeyi yazın – utanmakta olduğunuz öğeleri atlamaya kimse gerek yok. Atlanta’nın Cafe Physique ile beslenme uzmanı, wellness antrenörü ve kişisel eğitmen olan Kathianne Sellers Williams, MEd, RD, LD, “Düşünce yazmaktan vazgeçmek değil …” diyor . “Farkında olmadığınız veya kabul etmediğiniz şeyleri değiştiremezsiniz.”
 • Ruh halinizi ve enerjinizi kontrol edin. Sağlıklı yaşam, duygusal sağlıklı yaşam ve yeterli dinlenme içerir. Son zamanlarda ruh haliniz nasıldı? Eğer herhangi bir yaşıyor musunuz depresyon belirtilerini veya anksiyete ? Genellikle Do uyku yedi ila sekiz saatlik bir gece için iyi?
 • Sosyal ağınızı düşünün. Aileniz ve arkadaşlarınızla olan bağlarınız ne kadar güçlü? Hayatınızı zenginleştiren sosyal veya ruhsal gruplarla birleştiniz mi? “İnsanlar olumlu ve kalıcı bir temel ihtiyacı olan ilişkileri ,” C. Nathan DeWall, doçent psikolojisi , Kentucky Üniversitesi, WebMD söyler.

Bu soruların cevaplarına heyecan duymuyorsanız, hatırlamanız gereken nokta bugünün nerede olduğunuzu anlamanızdır, böylece sağlıklı yaşamak hedeflerinizi ayarlayabilirsiniz. “İyi” ya da “kötü”, “doğru” ya da “yanlış” ile değil.

Sağlıklı Yaşam Spor Fitness
Sağlıklı Yaşam Spor Fitness

Sağlıklı Yaşam Adım 2: Yangınları söndür.

Eğer o olsun, kronik sağlık sorunları olduğunu biliyorsanız kalp hastalığı , diyabet , depresyon , artrit ya da diğer koşulları, tedavi sağlıklı yaşam için açık bir önceliktir. Aynı şey sigara içme ve her türlü bağımlılık gibi riskli davranışlar için de geçerlidir.

Bu konularda genellikle bir do-it-yourself görev değildir. Doktorla ortak olun. O randevuyu zamanlamak için bugün telefon açın.

Sağlıklı Yaşam Adım No. 3 Daha fazla hareket et.

İşte fiziksel etkinliği artırmak için Williams’ın en iyi ipuçları :

 • Eğlenelim. Bir yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla yürüyün, göbek dansı veya karate sınıfı veya ne isterseniz tadını çıkarın. Williams, “Jimnastik alanını korkutuyorsanız, jimnastik salonundaki kardiyo cihazlarına yapışmanıza gerek yok ve sevmiyorsunuz” diyor Williams. “Eğlenceli bir şeyler bulun.”
 • Takip edin. Tarih kitabınızdaki veya takviminizdeki fiziksel aktivitelerinizi not edin. “Büyük X’leri egzersiz günlerine koyun,” diyor Williams. “Hatırlattığınız görsel bir kaydını tutun” hatırlatıcı ve motivasyon kaynağı olarak.
 • Etkinlik için haftalık bir hedef belirleyin. Güveninizi oluşturmak için, “ilk hedefi o kadar kolaylaştırın ki,” Bunu yapabileceğimi biliyorum “diyor Williams. Haftalık hedef önerir çünkü günlük hedef belirlerseniz ve bir günü özlerseniz, cesaretten düşebilirsiniz; Haftalık hedefler size daha fazla günlük esneklik kazandırır. Ve haftanın sonunda, kendiniz için çiçekler satın alma gibi başarılarınızın görsel bir hatırlatıcısı ile ödüllendirin.
 • Gününüze iş etkinliği yapın. “Hiçbir şeyin yüzde onundan daha iyi bir şeyin hiçbir şeyin% 100’ünden daha iyi” diyor Williams’a göre 10 dakikanız bile sıfır dakikadan daha iyidir “diyor Williams. Öğle yemeğinden önce 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmayı veya sızmış ve yorgun hissettiğiniz zaman merdiven basmalarını öneriyor.

Diğer fikirler, günde kaç adım attığınızı izlemek için bir pedometre takmak (sağlık uzmanları günde 10.000 basamak için ateş etmenizi önerir) ve bir egzersiz rutini oluşturmak için kişisel bir eğitmenle (bir arkadaşınızla maliyeti düşürmek için çifte çalışmak) çalışmayı içerir.

Kaç tane kaloriyi yaktığınızı merak ediyorsanız, bir fitness ve egzersiz kalorisi hesaplayıcısı olan WebMD’nin Fit-o- Metresini deneyin. Tabii ki, fiziksel aktivite, kilo vermek isteyip de etmeye çalışsın, herkes içindir .

Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım
Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım

Sağlıklı Yaşam Adım 4: Diyetinizi yükseltin.

Bir düzine yıldır bir beslenme uzmanı olan Williams, diyet tavsiyesinin belirli yiyecekleri yemeyi değil, başkalarını bilinçlendirme ve seçimler kadar kaçınmakla ilgili olduğunu söylüyor. İşte onun işaretçileri:

 • “Yapmalıyım” ı “seçtim” ile değiştir. “Daha fazla meyve ve sebze yemeliyim ” yerine “daha fazla meyve ve sebze yemeyi seçiyorum ” ya da ” seçmemeyi tercih ederim “, çünkü daha güçlü bir dildir “diyor Williams. Kontrolü elinde tutarsan, seçimi yapıyorsun. Seçim yapmayı seçerseniz ya da yapmamayı seçerseniz, seçiminizi yaparsınız ve devam edersiniz. “
 • Suçluluğu atla. “Genellikle, birileri bir şey hakkında suçluluk duyduğunda, kurtulmaya çalıştıkları davranışa geri döner”, diyor Williams. “Dolayısıyla birisi duygusal bir yutuyorsa ve” bunu yapmamam gerektiğini biliyorum “derler; bu, kendileri için daha fazla suçluluk ve yargı anlamına gelir, daha kötü hissedecek ve sonra kendilerini rahat hissetmek için yemek yiyorlar.”
 • Planlamayı seç. Sağlıklı yiyeceklerin ile kiler Stok ve getirmek sağlıklı atıştırmalıklar sen gidince hazırlıklı yüzden sizinle . “Biz gerçekten olduğunuzda, bizim fizyoloji devreye giriyor ve biz hamburger ve patates arzu zaman işte, biz bir salata özlem değil,” diyor Williams.
 • Yavaşlayın ve yemek yiyin. Yemek yediğiniz sırada TV izlemeyin, çalışmayın veya araç kullanmayın. “Birçok kişi bana göre, ‘Benim sorunum yemekten gerçekten hoşlanmam’ ama bence bu gerçekten iyi bir şey” dedi. “Yemekten gerçekten zevk alırsanız, oturun ve yemeğinizin keyfini çıkarın, yemek yiyorken çoklu görev yapmazsanız psikolojik olarak kendinizi tatmin etmeniz çok daha muhtemeldir.”
 • Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan 5-9 günlük porsiyon için ateş edin . Besleyici maddelerin iyi bir karışımını elde etmek için gökkuşağıyı meyve ve sebze renkleri ile örtün . ” Gökkuşağını almıyorsanız , muhtemelen ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almıyorsunuz ,” diyor Williams.
Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım 4
Sağlıklı Yaşam Bugün Alınacak 8 Adım 4

Sağlıklı Yaşam Adım No. 5: Stres yönetin.

Stres yönetimi konusunda eğitim almış bir sağlık koçu olarak Williams , stresle başa çıkmak için iki farklı plan yapmanızı önerir.

 • Düzenli bakım: Meditasyon ve görselleştirme gibi olumlu başa çıkma becerileri geliştirin ve temel stres düzeyinizi kontrol altında tutmak için yoga veya egzersiz gibi aktiviteler arayın .
 • Çığır açan stres: Uyarı vermeden alevlenen stresli durumlarla başa çıkmanın yollarını bulun. Örneğin, Williams işyerinde stresli bir toplantıdan sonra öfkeyi yumuşatmak için merdivenlerden aşağı inip çıkabileceğinizi veya birkaç nefes alıp yeniden odaklanmak için bir banyo durağına çekilebileceğinizi belirtti.Williams ayrıca , hemen kullanmaya başlayabileceğiniz diğer üç stresten koruma ipucu da paylaşıyor:
 • Perspektifinizi kontrol edin. Kendinize şu soruyu sorun: “Bu bundan bir yıl sonra benim için önemli mi?” Değilse, neden bu kadar yara alıyorsun?
 • Gönüllü. Diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak, kendi sorunlarınızı daha küçük görülebilir.
 • Şükran günlüğü tutun. Olumlu insanları, olayları ve teşekkür ettiğiniz şeyleri yazın. Williams, “Gerçekten odak noktasını değiştiriyor,” Vay, bakayım ne kadar var, “diyor Williams. “Stresin çoğunda, isteyen şeylerin şimdi olduğundan farklı olması nedeniyle ortaya çıkıyor.”
 • Nefes alın. Williams’ın önerdiği nefes egzersizlerinden biri, nefeslerinizi bir dakika boyunca saymak ve ardından bir sonraki dakika için bu nefes sayısını yarım kesmeye çalışmaktır.

Adımsız Sağlıklı Yaşam. 6: Daha iyi uyku.

Eğer varsa uyku sorunları , bu ipuçlarını deneyin uyku tıbbı uzmanı Lisa Shives, MD Evanston’daki, Ill içinde Northshore Uyku Tıbbı medikal direktörü.

 • Yatmadan iki saat önce televizyon veya bilgisayar yok . Sadece TV ve bilgisayar uyarıcı olduğu için değil; Ayrıca onların ışığı yüzünden. Shives “Işığın sana verdiği ipucu çok hassas” diyerek şöyle devam ediyor: O senin doğrudan parlayacak olmayan bir lamba ile aydınlatılmış ışık, sakinleştirici okuma önerir gözlerin .
 • Yatmadan önce ağır egzersiz yapmazsınız . Işık gerilmesi iyidir, ancak şiddetli aktivite vücudunuzun sıcaklığını yükselterek uykuya zorlaşır. “Eğer ter atmaya çalışıyorsanız yatmadan hemen önce çok çalışıyorsunuz,” dedi Shives.
 • Sıcak bir banyo al. Çekirdek vücut sıcaklığını arttıracaktır , ancak banyodan çıktığınızda çekirdek sıcaklığınız düşecek ve bu da uyumanıza yardımcı olacaktır. Artı, banyo “zihinsel olarak rahatlatır,” dedi Shives. Papatya çayı gibi sıcak, kafeinsiz bir içki içmenin de yardımcı olabileceğini belirtti.
 • Düzenli olarak uyku zamanlamasını ayarlayın. Kıymıklar davranır zaman uykusuzluk hastaları, o kendilerinin uykuya yapamaz rağmen, kendilerini ertesi sabah belirli bir saatte kalkmak yapabilir söyler. Ve başlangıçta yorgun olsalar da, uyumazlarsa, geceleri daha iyi uykuya geçebilirler. Shives, “Gün boyunca büyük şekerleme ve çok düzensiz bir uyku programı tutarsak, hiçbir yerde kalmayacağız, o zaman kaos var” diyor.
 • Haftasonu yakalama uykusuna güvenmeyin. Kronik uyku sorunlarınız varsa, muhtemelen hafta sonları telafi edemezsiniz. Ancak genellikle iyi uyuyorsanız ve zor bir haftaya sahipseniz, devam edin ve hafta sonu uyurlar. “Gerçekten beden için iyi olduğunu düşünüyorum,” dedi Shives.
 • Kronik uyku sorunlarını göz ardı etmeyin. “ Aylarca ya da yıllarca uyku sıkıntılarının yaşanmasına izin vermeyin. Kötü alışkanlıkları belirlemeden önce, daha erken bir saat önce bir uyku uzmanına git” diyor Shives.
 • İyi uykuyu önceliklendirin. “Bu diyet ve egzersiz kadar önemlidir ,” dedi Shives. Toplumumuzda “uykuyu küçümsiyoruz, enerji ve sıkı çalışmaya hayran olduğumuzu ve

Sağlıklı Yaşam Adım 7: İlişkilerinizi geliştirin.

Sağlıklı yaşam sadece diyet ve aktivite gibi kişisel alışkanlıklarınızla ilgili değildir. Aynı zamanda başkalarıyla olan bağlantılarınızla – sosyal ağınızla ilgili.

Kentucky Üniversitesi sosyal psikolog DeWall, sosyal ağınızı genişletmek için şu ipuçlarını sunar:

 • Sizin gibi insanlar arayın. Hayatlarının ayrıntıları sizinle eşleşmene gerek yok, ancak benzer bir açıklık seviyesi arıyor. DeWall, “İlişki refahının geliştirilmesi açısından gerçekten önemli olan şey, insanlara yakınlaşmak için benzer düzeyde bir konfor paylaşmanızdır” diyor. Örneğin, çok güvenceye ihtiyacı olan birinin daha terbiyesiz biri ile en iyi ilişkiyi bulamayabileceğini söylüyor. DeWall, “İnsanları dışarıda hissetmek,” Bu kişi diğer insanlara yakın olmak istemek açısından bana benziyor mu? “” Diye belirtiyor DeWall.
 • İnsanlarla vakit geçirin. DeWall, “Kültürümüzde, çok bağımsız olmanız gereken bir vurgu var – birinin ordusu, tek başınıza başa çıkabilirsiniz” diyor DeWall. “Çoğu insan komşularını 50 ila 60 yıl önce yaptıklarını bilmiyor.”
 • Sanal ve yüz yüze ilişkiler kurun . DeWall, başkalarına online olarak bağlanmaya karşı değildir. “Fakat bence uzun vadede, tüm ilişkilerinizi çevrimiçi ya da sanal hale getirmek … muhtemelen, sanal ve kişiyle ilişkiler kurmanın bir karışımı kadar faydalı olmayacak bir şey olacaktır.”
 • Yakın bir ilişki acı verici ise, yardım alın. “Çalışmalarımdan bazıları ve diğer insanların yaptığı bazı çalışmalar şunları önermektedir … birisi tarafından reddedildiğinde, vücudunuzun acı çektirdiğini düşünüyorum. Gerçekten bana çok fazla acı veren bir ilişkide bulunuyorsam , O zaman bir şeyler yapmamız lazım, gitmemiz ve yardım aramamız gerekiyor “diyor DeWall.

Sağlıklı Yaşam Adım No. 8: Zihninize meydan okuyun.

Zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlere, özellikle başkalarını ilgilendiren faaliyetlere katılmak, beyin için iyi olabilir .

Mayo Clinic’te nörolog olan MD, David Knopman, ” beyin sağlığı ile ilgili her türlü vahşi iddiayı yapan bazı bilgisayar programlarına 400 dolar harcadıkça”, sağlıklı yaşamın bir parçası olarak beyin harikası olan faaliyetleri dahil etmek için hiçbir dezavantaj yok “diyor. Rochester, Minn.

Knopman, beynin zinde kalmasının, çocuklukta başlayan zihinsel engelleyici faaliyetler için eğitim ve fırsatlar, ayrıca depresyon , diyabet , sigara , yüksek tansiyon ve diğer risklerin varlığı veya yokluğu gibi birçok faktörden etkilendiğini açıklıyor .

Gözlem çalışmaları zihinsel uyarıcı faaliyetlerde insanlar geliştirme olasılığının düşük olabileceğini göstermiştir bunama . Fakat Knopman, bu tür çalışmaların sebep ve sonuç kanıtlamadığını belirttiğinden, zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlerin bunamana karşı koruma sağlamadığı veya daha sağlıklı beyinleri olan kişilerin bu faaliyetlere öncelikle ilgi gösterilip getirilmediği açık değildir.

Knopman, “Bence sosyal açıdan ilgi çekici etkinlikler özellikle önemlidir ve bu yüzden beyni uyarmak için bilgisayar oyunları satmaya çalışan çeşitli ticari varlıklar hakkında biraz kuşkuluyum … Bu dışlanma için yapılırsa Toplumsal açıdan ilgi çeken etkinliklerin, muhtemelen verimsiz olduğunu “söyledi.

Nefis Lezzetli Yemek Tarifleri

Nefislezzetliyemektarifleri.Com olarak yemek tariflerimizi paylaşıyoruz. Yöresel yemeklerden tatlılara, mezelerden turşulara, hamur harcı işlerinden et yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazede, her damak keyfina uygun bulunabilecek lezzetlerle, sizlere hizmet veriyoruz. Her bir tarifi önce mutfağımızda yapıyor daha sonrasında tadarak ekliyoruz. Icra ettiğimız yemekleri tatmadan önce fotoğraflarını çekiyor, hatta bazı yemeklerin yapılışlarını da fotoğraflıyoruz. Böylece yapacağınız yemeğin iyi mi olacağını görür ve içiniz rahat olur. Yapılışının fotoğrafları bulunan tarifler hazırlarken sizlere büyük kolaylık sağlar. Tarifleri yazarken elimizden geldiğince açık ve anlaşılır yazmaya gayret ediyoruz. Buna karşın anlaşılmayan yerleri her bir tarifin sonucunda yer edinen “Yorum” kısmınde bizimle paylaşabilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Yorum kısmınde tarifleri geliştirecek önerilerde bulunabilir, farklı fikirler ile tatlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Sitenin kullanımını da oldukca kolay ve anlaşılabilir yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nefislezzetliyemektarifleri.Com‘un 3. Seneninı doldurmaya yaklaşırken, yeni yüzümüz ve yeni çizgimizle sizlerle birlikteyiz. Bu yeni dönemde sizleri de aramızda görmekten onur duyuyoruz. Nefis leziz yemek tariflerii artık hepimizin. Bu yeni dönemde Nefis lezzetli yemek tarifleri’ne siz de üye olabilir, tariflerinizi ve mutfak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun.

Sağlıklı Yaşam – Bugün Alınacak 8 Adım” için 3 yorum

 • 19 Temmuz 2017 tarihinde, saat 00:40
  Permalink

  Selam hocam yemek tarifleri cok güzel ve cok guzel paylaşimlar sunmusunuz başarilarinizin devaminiş beklerim takipteyim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: