Uzmanlar, 3 Şeyin Bellek Kaybını Önlediğini Söylüyor

Uzmanlar, 3 Şeyin Bellek Kaybını Önlediğini Söylüyor

Beynimizdeki Üç Şey Tasarruf Sağlayabilir

22 Haziran 2017 – Yaban mersini yemekten beyin eğitimi oyunlarına kadar, araştırmacılar yaş ilerledikçe bellek kaybı ve bunama olayını önlemenin yollarını araştırıyorlar.

Yüzlerce çalışmanın ardındaki araştırmayı inceleyen bir uzman paneli, üç stratejinin hafıza kaybının olasılığını azaltmasına yardımcı olabileceğini buluyor. Bunlar:

  • Düzenli egzersiz yapma
  • Tansiyonun idaresi
  • “Beyin eğitimi” yapmak

Fakat sonuç, kanıtların ılımlı olduğunu ve stratejilerin beyin hastalığını önleyebileceğini kanıtlamadığına dikkat çekiyor. Yine de Ulusal Bilimler Akademileri, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından bugün yayınlanan raporda, yaşam tarzı değişikliklerinin düşünce ve bellekte düşüşü önlemeye yardımcı olabileceği umutları bulunmaktadır.

Durham, NC’deki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktorası Panel üyesi Dan Blazer, MD, doktora, “Bence alt satırda bazı umut ve cesaret alanları var” diyor.

Uzman paneli, “Bilişsel Düşüşü ve Demansın Önlenmesi” başlıklı 149 sayfalık raporu yaratmak için, bilimsel araştırmanın altın standardı olarak kabul edilen, randomize klinik araştırmalar olarak adlandırılan yüzlerce araştırmadan elde edilen kanıtları değerlendirdi. Ayrıca, diğer araştırmalardan elde edilen kanıtlara da baktılar.

Belleğin ve düşünce becerilerinin korunması özellikle önemlidir. Alzheimer Sendikası’na göre, 5 milyondan fazla Amerikalı şimdi demansın en yaygın biçimi olan Alzheimer hastalığına sahip. 2050’de sayıları 16 milyona ulaştı. Tedaviler zor, yeni bir ilaç on yıldan fazla süreyle onaylanmadı. Onaylanan bu ilaçlar, hastalığın yavaşlamasına yardımcı olabilir ancak bir tedavi değildir.

Panel, herkesin stratejilerini kullanmalarını tavsiye etmeden durdu ve çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu gösteren daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduklarını söylüyordu.

Top 3 Stratejileri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bazı araştırmalar, yüksek tansiyonun, özellikle 35-65 yaş grubunda yönetilmesinin, bunama şansını azalttığını bulmuştur.

Blazer, önceki araştırmalara göre bazı kan basıncı ilaçlarının Alzheimer’in diğerlerinden daha iyi olma ihtimalini azaltabileceğini bulmasına karşın, en önemlisi, kullanılan spesifik ilaç değil kan basıncının kontrol edildiğini belirtiyor Blazer.

Araştırma, düzenli egzersizi sağlıklı bir beyinle de ilişkilendirdi ancak incelenen çalışmalar sürekli olarak olumlu olmamıştı. Blazer, “Egzersiz iyi bir şey” dedi. Ancak, ne kadarına ihtiyaç duyulduğunu veya en iyi egzersiz türünü belirlemek için yeterli araştırma yok.

Beyin eğitimi, hafızayı, problem çözmeyi ve diğer becerileri geliştirmek için bilgisayar tabanlı ve bilgisayar tabanlı eğitim egzersizleri gibi çeşitli faaliyetleri içerir. Panel, Ulusal Sağlık Enstitülerince finanse edilen ACTIVE (Bağımsız ve Yaşlı Yaşlı için İleri Kognitif Eğitim) olarak bilinen bir çalışmayı en güçlü tasarıma sahip olarak nitelendirdi. 2 yılda, eğitimin beyninizin ne kadar iyi çalıştığını “ancak orta derecede güçlü” bulgusu bulmuş ancak sonuçlar 5 yıl sonra azalmıştı.

Araştırmacılar, kamuya açık olmayan eğitim programının ticari bir versiyonu üzerinde çalışıyorlar diyor Dr. Lead Researcher George Rebok.

Diyet Hakkında Ne Var?


Beyin sağlığı için diyetler ile ilgili talepler çoktur. Temple Üniversitesi araştırmacılar bu hafta yayınlanan son araştırmalardan birinde, sızma zeytinyağının, en azından farelerde Alzheimer hastalığına yakalanmasına yardımcı olduğunu buldu. Sızma önleyici zeytinyağıyla zenginleştirilmiş bir diyetle beslenen kişiler diyetle beslenenlerden daha iyi öğrenebilir ve daha iyi hatırlayabilir.

Panel, spesifik bir diyet önermek için yeterli kanıt bulamadı. Ancak, Akdeniz’i, DASH’ı (Hipertansiyonu Önlemeye Yönelik Diyet Yaklaşımları) ve MIND diyetini (Akdeniz-DASH’ın Nörodejeneratif Gecikme Müdahalesi) vaat ettiğini gösterdi. Diyetler, bütün tahılları, meyveleri ve sebzeleri ve az yağlı sütleri yemeyi ve tuzu kontrol altında tutmayı vurgular.

Blazer, “Diyet daha fazla çalışmayı hak ediyor,” diyor. “Egzersizin yaptığına dair kanıt seviyesine ulaşamadı.”

Panel, aşağıdakilerden fayda görmedi:

  • Antidemiyone ilaçlar, asetilkolinesteraz inhibitörleri olarak da bilinirler. İlaçlar Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için kullanılsa da, altta yatan nedene değinmiyor ya da hastalığın kötüleşmesini yavaşlatmıyor “diyor. Araştırma demans öncesi hafif bilişsel bozukluk veya MCI olanlarda hafıza ve düşünme becerilerine yardımcı olmadığını gösteriyor.
  • Aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAIDS)
  • Gingko biloba, popüler bitkisel bir takviye
  • E Vitamini

Uzman Perspektif

Alzheimer Derneği Bilimsel Program Direktörü Keith Fargo, dernek uzman panelinin geliştirdiği “en iyi üç” stratejiyle aynı fikirde olduğunu söylüyor.

Fargo, diyet kanıtını yetersiz bulmasına karşın, dernek, Akdeniz diyetinin veya DASH gibi benzer diyetlerin bunama şansını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair ılımlı bir kanıt bulunduğuna inanıyor.

UCLA Yaşam Merkezinin direktörü olan Gary Small, MD, raporun sonuçlarının anlamlı olduğunu söylüyor.

“Sezgisel olarak, kalbiniz için iyi olanın beyniniz için iyi olacağını biliyoruz,” diyor Tansiyon kontrolü ve egzersiz bulgularına atıfta bulunarak. Bu araştırmalar demans olmanın oranını düşüreceğini henüz araştırmalarla kanıtlamasa da, stratejilerin genel sağlığınız için iyi olduğunu söylüyor.

Bir gerontolog olan ve Tampa’daki South Florida Üniversitesi’nde yaşlanma araştırmaları profesörü olan PhD, kendi araştırmalarında orta yaştaki egzersizlerin demans şansını yarı yarıya azaltabileceğini bulmuştur. Buna rağmen, Andel, “Halka tavsiyelerde bulunmadan önce yapılacak muazzam miktarda iş var” dedi. “Kanser ve kalp hastalığı ile” büyük ilerlemeler kaydettik “dedi. Riski azaltmak. ” Demansa göre değil, diyor.

Andel, “Demans için kesin bir tedavi olmadığı gerçeğinden daha da büyüyebiliriz” diyor.

Nefis Lezzetli Yemek Tarifleri

Nefislezzetliyemektarifleri.Com olarak yemek tariflerimizi paylaşıyoruz. Yöresel yemeklerden tatlılara, mezelerden turşulara, hamur harcı işlerinden et yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazede, her damak keyfina uygun bulunabilecek lezzetlerle, sizlere hizmet veriyoruz. Her bir tarifi önce mutfağımızda yapıyor daha sonrasında tadarak ekliyoruz. Icra ettiğimız yemekleri tatmadan önce fotoğraflarını çekiyor, hatta bazı yemeklerin yapılışlarını da fotoğraflıyoruz. Böylece yapacağınız yemeğin iyi mi olacağını görür ve içiniz rahat olur. Yapılışının fotoğrafları bulunan tarifler hazırlarken sizlere büyük kolaylık sağlar. Tarifleri yazarken elimizden geldiğince açık ve anlaşılır yazmaya gayret ediyoruz. Buna karşın anlaşılmayan yerleri her bir tarifin sonucunda yer edinen “Yorum” kısmınde bizimle paylaşabilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Yorum kısmınde tarifleri geliştirecek önerilerde bulunabilir, farklı fikirler ile tatlı bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz. Sitenin kullanımını da oldukca kolay ve anlaşılabilir yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Nefislezzetliyemektarifleri.Com‘un 3. Seneninı doldurmaya yaklaşırken, yeni yüzümüz ve yeni çizgimizle sizlerle birlikteyiz. Bu yeni dönemde sizleri de aramızda görmekten onur duyuyoruz. Nefis leziz yemek tariflerii artık hepimizin. Bu yeni dönemde Nefis lezzetli yemek tarifleri’ne siz de üye olabilir, tariflerinizi ve mutfak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: